مجوز ترخیص کالا ، به منظور ارائه کالاها و اجناس به گمرک و آزادسازی آن ها برای واردکننده یا صادرکننده، ترخیص گمرکی کالا انجام می شود؛
به عبارتی مجوز ترخیص کالا به معنی ارائه اسناد و مدارکی به منظور آزاد سازی کالای مورد نظر از گمرک می باشد.در نتیجه در صورت دادن کالا به گمرک و ترخیص کار، کالا برای وارد کننده یا صادرکننده آن، آزاد می شود.

برای ترخیص کالاهای گوناگون از گمرک ۸ مجوز از سازمان های مختلف ممکن است دریافت شود :

  1. استاندارد اجباری
  2. وزارت راه یا مجوز حمل کالا
  3. قرنطینه
  4. بهداشت
  5. ارشاد
  6. کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان
  7. سازمان انرژی اتمی
  8. ارتباطات و مخابرات ایران

می توان گفت در امر ترخیص کالا مهم ترین و مرسوم ترین مجوز، مجوز استاندارد محسوب می گردد.

گمرک ها به منظور تشخیص محتوای کالا با آزمایشگاه های مورد تایید سازمان استاندارد به مکاتبه می پردازند. کالاهایی که از نظر تعداد کمتر از ۵ عدد و از لحاظ ارزش کمتر از ۳۰۰۰ دلار باشند، از گرفتن مجوز استاندارد معاف می شوند؛اما در صورتی که این رویه تکرار شود، از واردات آن کالا جلوگیری می گردد.

همچنین صادرات کالا برای صادرکنندگان برتر و تولیدکنندگان دارای پروانه استاندارد به مجوز استاندارد اجباری نیازی ندارد. علاوه بر آن برخی از کالاها به جهت ورود موقت (این کالاها باید ظرف مدت زمان مشخص شده که گمرک تعیین کرده بدون این که تغییری در آن ایجاد گردد از کشور خارج شود) به مجوز استاندارد اجباری نیازی ندارند.در نتیجه کالاهای شامل استاندارد اجباری از سوی این سازمان به صورت به روز ارائه می شوند که باید قبل از انجام هر کاری به وسیله شرکت ترخیص کار مورد بررسی قرار گیرد.

منبع

https://namatek.com

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست