تعریف

صادرات کالاها و خدماتی است که در یک کشور تولید و توسط ساکنان کشور دیگر خریداری می شود.

صادرات چگونه کار می کند

اکثر کشورها خواهان افزایش صادرات خود هستند. شرکت‌های آن‌ها می‌خواهند بیشتر بفروشند، و زمانی که تمام توان خود را به جمعیت کشورشان فروخته‌اند، می‌خواهند در خارج از کشور بفروشند. آنها در تولید کالاها و خدمات تخصص کسب می کنند و در مورد نحوه فروش به بازارهای خارجی دانش کسب می کنند.

هر چه یک کشور بیشتر صادرات داشته باشد، مزیت رقابتی آن بیشتر است.

  • دولت‌ها صادرات را تشویق می‌کنند زیرا مشاغل را افزایش می‌دهند، دستمزدهای بالاتر را به ارمغان می‌آورند و استاندارد زندگی ساکنان را بالا می‌برند. در نتیجه، مردم خوشحال‌تر می‌شوند و به احتمال زیاد از رهبران ملی خود حمایت می‌کنند.
  • صادرات همچنین باعث افزایش ذخایر ارزی ذخیره شده در بانک مرکزی یک کشور می شود. کشوری با ذخایر بزرگ می تواند از این برای مدیریت ارزش پول خود استفاده کند. آنقدر ارز دارد که بازار را با ارز خودش پر کند. که هزینه صادرات آنها را در سایر کشورها کاهش می دهد.
  • کشورها همچنین از ذخایر ارزی برای مدیریت نقدینگی استفاده می کنند. این بدان معناست که آنها می توانند تورم را بهتر کنترل کنند، که نتیجه پول زیاد به دنبال کالاهای بسیار کم است. آنها برای کنترل تورم از ارز خارجی برای خرید ارز خود استفاده می کنند. این باعث کاهش عرضه پول می شود و ارزش پول محلی را بیشتر می کند.

کشورها از چه طریق سعی در افزایش صادرات می کنند ؟

  • آنها از حمایت از تجارت استفاده می کنند تا به صنایع خود مزیت بدهند. این معمولاً شامل تعرفه هایی است که قیمت واردات را افزایش می دهد. آنها همچنین برای کاهش قیمت ها به صنایع خود یارانه می دهند.
  • راه دیگر صادرات کشورها کاهش ارزش پولشان است. این باعث می شود که قیمت های صادراتی آنها در کشور پذیرنده نسبتاً پایین تر باشد. بانک های مرکزی این کار را با کاهش نرخ بهره انجام می دهند. یک دولت همچنین می تواند ارز بیشتری چاپ کند یا ارز خارجی بخرد تا ارزش آن بیشتر شود.

محدودیت ها

  • مانع تجاری هر قانون، مقررات، سیاست یا رویه دولتی است که برای محافظت از محصولات داخلی در برابر رقابت خارجی یا تحریک مصنوعی صادرات محصولات داخلی خاص طراحی شده است. رایج‌ترین موانع تجارت خارجی، تدابیر و سیاست‌های تحمیلی دولت است که مبادله بین‌المللی کالاها و خدمات را محدود، ممانعت می‌کند یا مانع می‌شود.
  • شرکت هایی که صادرات دارند با مجموعه ای منحصر به فرد از چالش ها روبرو هستند. احتمالاً هزینه‌های اضافی محقق می‌شود، زیرا شرکت‌ها باید منابع قابل توجهی را به تحقیق در مورد بازارهای خارجی و اصلاح محصولات برای برآورده کردن تقاضا و مقررات محلی اختصاص دهند.

صادرات تجارت بین المللی را تسهیل می کند و با ایجاد اشتغال، تولید و درآمد، فعالیت های اقتصادی داخلی را تحریک می کند.

  • شرکت هایی که صادرات می کنند معمولاً در معرض درجه بالاتری از ریسک مالی هستند. روش‌های وصول پرداخت، مانند حساب‌های باز، اعتبار اسنادی، پیش‌پرداخت و ارسال، ذاتاً پیچیده‌تر هستند و پردازش آنها نسبت به پرداخت‌های مشتریان داخلی بیشتر طول می‌کشد.

منبع

https://www.thebalance.com/exports-definition-examples-effect-on-economy-3305838

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست