آشنایی با ارز مبادله ای (دولتی) و مبنای آن

همانگونه که می دانید در کشور ما قیمت ارز آزاد با توجه به شرایط و وضعیت اقتصادی و میزان عرضه و تقاضای آن در بازار تعیین می شود و از طریق صرافی ها و دلال های ارزی عرضه می گردد. در این مقاله با مفهوم ارز دولتی یا مبادله ای می پردازیم. در مرکز مبادلات ارزی، ارز مبادله ای یا ارز دولتی توسط دولت تعریف می شود که این نوع ارز از نظر مفهوم در برابر ارز آزاد قرار می گیرد. کالاهای وارداتی توسط دولت به ده گروه دسته بندی می شوند. شایان ذکر است ارز دولتی به برخی از کالاها اختصاص داده می شود و واردات همه انواع کالا از طریق این ارز امکان پذیر نیست. از میان ده گروه کالای تعریف شده کالاها و اجناس لوکس در رده دهم قرار دارند که ارز مبادله ای به آن اختصاص نمی یابد اما کالاهای نه گروه دیگر شامل ارز دولتی می شوند. گفتنی است برای کالاهای رده دهم یعنی کالای لوکس حقوق و عوارض گمرکی دو برابر بیشتر از کالاهای دیگر است. باید در نظر داشت با توجه به قدرت و ظرفیت تولید داخلی کالاهای نه گروه دیگر که شامل ارز دولتی می شوند به مرور زمان کمتر خواهد شد.

برای دریافت ارز مبادله ای باید مدت زمان بیشتری صرف کرد و تهیه آن اندکی دشوار است به همین دلیل افراد زیادی موفق به دریافت آن نمی شوند. این در حالی است که می توان ارز آزاد را به راحتی و بدون محدودیت دریافت نمود و هر با استفاده از آن می توان واردات همه کالاها را انجام داد، اما با ارز دولتی برخی از کالاها را نمی توان وارد نمود.

علت به وجود آمدن ارز مبادله ای افزایش یافتن قیمت ارز است که با استفاده از آن بخش بزرگی از بار مالی ارز که بر دوش دولت است کاهش یابد. ارز دولتی به دلیل قیمت کمتر و کارایی محدودتر توسط دولت کنترل می شود و در شرایط خاص در واردات اجناس و کالاهای خاص کاربرد دارد.

نحوه محاسبه ارز مبادله ای بر اساس دستورالعمل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به این صورت است که بانک مرکزی بسته ای از ارزهای معامله شده در صرافی ها را در نظر گرفته و براساس نرخ اولیه حاصل از معاملات، پس از کسر کارمزد و دو درصد از نرخ، نرخ ارز مبادله ای مشخص می شود.

نکات مهم درباره ارز مبادله ای:

  • واردات همه کالاها مشمول ارز دولتی نمی شود و تنها برای کالاهای خاص مورد استفاده است.
  • برای واردات از کشورهای خاص از ارز مبادله ای استفاده می شود.
  • ارائه ارز مبادله ای به صورت نقدی و ال سی می باشد.
  • بانک علاوه بر احتساب مبلغ مندرج در فاکتور، ۳۵ درصد مبلغ را به عنوان وثیقه نگه می دارد.

با در نظر گرفتن شرایط دشوار و طولانی دریافت ارز مبادله ای و شرایط خاص آن، می توانید از خدمات شرکت ترخیص کالا اوج آرین پترو بهره مند شوید. شرکت ترخیص کالا اوج آرین پترو با دارا بودن سال ها تجربه درخشان در مشاوره و ترخیص کالا، در زمانی کوتاه و ارائه مشاوره و خدمات گوناگون همراه شما در دریافت ارز مبادله ای خواهد بود.

امور مربوط به حواله های نقدی و اعتبارات اسنادی شرکت ترخیص کالا اوج آرین پترو از طریق بانک های سپه، پارسیان و پست بانک انجام می شود.

نام کشور

نام ارز

نام بانک

چین

یوان-یورو

بانک کنلن

کره جنوبی

وون

ووری بانک

هند

روپیه

یوکوبانک

تایوان

ین

مگا بانک

ترکیه لیر

هالک بانک

اروپا یورو

همه بانک ها